ALUMNI

Notable

Ambrosio Padilla 1939

Olympian, 3-term Senator, Solicitor General, Vice President of the 1986 Constitutional Commission

Renato Constantino 1939

Historian, Martyr, Activist, Youngest Philippine Collegian Editor-in-Chief

Abraham Sarmiento 1941

Supreme Court Associate Justice

Leonardo Perez 1946

Senator

Genaro Magsaysay 1948

Senator

Hugo Guttierez 1948

Supreme Court Associate Justice

Heherson Alvarez 1952

Senator

Abdulwahid Bidin 1952

Supreme Court Associate Justice

Gerardo Sicat 1956

First Director General of NEDA, Professor Emeritus, UP School of Economics

Robert Z. Barbers 1959

Senator

Reynato Puno 1959

Chief Justice

Leonardo A. Quisumbing 1961

Supreme Court Senior Associate Justice

Virgilio Enriquez 1962

Ama ng Sikolohiyang Pilipino

Ditto Sarmiento 1967

Activist, Martyr, Journalist, Philippine Collegian Editor-In-Chief

Benjamin “Ben” Diokno 1967A

BSP Governor, DBM Secretary, Professor Emeritus, UP School of Economics

Oscar "Oca" Orbos 1970B

Executive Secretary

Jose “Joey” Lina 1977A

Senator

Dolreich "Bo" Perasol 1989C

Head Coach, UP Men’s Basketball Team

Francis "Chiz" Escudero 1990B

Senator, Governor of Sorsogon

Joel Napoleon “Jigs” Coronel 1992C

Director, CIDG

Jonathan Malaya 1993B

DILG Undersecretary

Ziaur-Rahman “Zia” Adiong 1999E

Bangsamoro Transition Authority Parliament Member for Lanao del Sur, BARMM

Lauro Baja

President of the United Nations Security Council

UP LAW DEANS

Froilan M. Bacungan 1946

(1978-1983)

Pacifico A. Agabin 1955

(1989-1995)

Salvador T. Carlota 1958

(2005-2008)

JUDICIARY

Supreme Court
Reynato Puno 1959 Chief Justice
Leonardo Quisumbing 1961 Senior Associate Justice
Abdulwahid Bidin 1952 Associate Justice
Abraham Sarmiento 1941 Associate Justice
Hugo Guttierez 1948 Associate Justice
Court of Appeals
Bienvenido Ejército 1939 Associate Justice
Sandiganbayan
Francisco Villaruz 1964 Associate Justice
Regional Trial Courts
Raul Villanueva 1981E
FLC Nicasio Brillantes Bautista 1987C
Hector de Asia Buenaluz 1984E
Luis Circe Velasquez 1982C
Edmundo Acuña 1958
Manuel Fernandez Jr. 1952
Ernesto Gorospe 1952
Arsenio Gonong 1951
Pablito Muños Rojas 1954
Cesar M. Solis 1957
Medardo Suero 1954
Honesto Villamor 1957
Jose Nolasco 1946

EXECUTIVE

EXECUTIVE SECRETARY
Oscar Orbos 1970B
AGRARIAN REFORM
Heherson Alvarez 1952
AGRICULTURE
Hector Soliman 1978
BUDGET AND MANAGEMENT
Benjamin Diokno 1967A
NATIONAL ECONOMIC DEVELOPMENT AGENCY
Gerardo Sicat 1956
TRANSPORTATION AND COMMUNICATION
Arturo Corona 1966B
Oscar Orbos 1970B
ENVIRONMENT AND NATURAL RESOURCES
Heherson Alvarez 1952
JUSTICE
Ambrosio H. Padilla 1939 Solicitor General
LABOR AND EMPLOYMENT
Angelo Jimenez 1985A Deputy Administrator, Overseas Workers Welfare Administration
Alex Lopez 1976C Labor Arbiter, National Labor Relations Commission
TRANSPORTATION AND COMMUNICATION
Jorge V. Sarmiento 1970B Commissioner, National Telecommunications Commission
OFFICE OF THE PRESIDENT
Renato Valdecantos 1963A Chief Executive Trustee, Asset Privatization Trust;
Commissioner, Professional Regulation Commission
Foreign Service
Amable Aguiluz III 1951
Lauro Baja Jr.
Leonides Caday 1949
Armed Forces of the Philippines
Elias Lavadia 1939 General, Air Force
Rosendo Nuval 1939 Commodore, Navy

LEGISLATIVE

The Senate
Heherson Alvarez 1952
Robert Z. Barbers 1959
Francis "Chiz" Escudero 1990B
Jose Lina 1977A
Ambrosio Padilla 1939
Genaro Magsaysay
Leonardo Perez 1946
House of Representatives
Antonio Abaya Isabela
Aguedo Agbayani 1941 Pangasinan
Robert Ace Barbers 1959 Surigao del Norte
Francis "Chiz" Escudero 1990B Minority Floor Leader (Sorsogon)
Pablo John Garcia 1990B Cebu
Edcel Lagman 1963 Albay
Dante Liban 1968A Quezon City
Roan Libarios 1979D Agusan del Norte
Carlos Padilla 1967A Nueva Vizcaya
Hilario de Pedro III 1966A South Cotabato
Manuel Sanchez 1964 Rizal
Francisco Sumulong Rizal
Hans Christian Señeres 2000G (BUHAY Partylist)
Mario Tagarao Lucena City
Oscar Orbos 1967B Pangasinan

LOCAL GOVERNMENT

Governors
Aguedo Agbayani Pangasinan
Alfred Aquino Catanduanes
Robert Ace Barbers Surigao
Macario Duguiang Kalinga Province
Oscar Orbos Pangasinan
Vice Governors
Cesar V. Sarmiento Catanduanes
Board Members
Ariel Arceo Bulacan
Reonel Saddul Nueva Vizcaya
Byron Perez Nueva Vizcaya
Ralph Daniel Henson Pampanga Councilors' League President
Mayors
Emmanuel Maliksi Imus, Cavite
Ramon Orfanel Catanauan, Quezon Province
Teodosio Valenton Talavera, Nueva Ecija
Carlos Padilla Dupax del Norte, Nueva Vizcaya
Vice Mayors
Florencio Floirendo Cuyapo, Nueva Ecija
Emmanuel Maliksi Imus, Cavite
Noel Roxas Pandi, Bulacan
Councilors
Ariel Arceo Guiguinto, Bulacan
John Bongat Naga City
Ralph Daniel Henson City of San Fernando, Pampanga
Ace Christian Liloc Mariveles, Bataan

CONSTITUTIONAL COMMISSIONS

Commission on Elections
Ruben Agpalo Commissioner
Julio Desamito Sr. Commissioner
Jamie Opinion Commissioner
Victorino Savellano Chair
Leonardo Perez Chair
Commission on Human Rights
Hesiquio Mallillin Chair
Nasser Marohomsalic Commissioner
Presidential Commission on Good Government
Magdangal Elma Chair

CONSTITUTIONAL CONVENTIONS

1971 Constitutional Convention
Heherson Alvarez
Enrique Voltaire Garcia III
Abraham F. Sarmiento Sr.

UNIVERSITY

DEANS
Pacifico Agabin Law
Froilan Bacungan Law
Salvador Carlota Law
Rene Ofreneo SOLAIR
MEMBERS OF THE FACULTY
Pacifico Agabin Law
Froilan Bacungan Law
Antonio Bautista Law
Esteban Bautista Law
Ferdinand Baylon Political Science
Salvador Carlota Law
Anacleto Diaz Economics
Virgilio Enriquez Psychology
Ramon Esguerra Law
Eduardo Labitag Law
Rene Ofreneo SOLAIR
Ambrosio H. Padilla Law
Temario Rivera Political Science
Eduardo Robles Law
Serafin U. Salvador Law
Gerardo Sicat Professor Emeritus, Economics
Antonio Tupaz Law
Jaime Veneracion History
Vince Yambao Law
Mabuhay Alonzo Education
Roehl Jamon Film

LEGAL LUMINARIES
Integrated Bar of the Philippines

NATIONAL PRESIDENTS
Feliciano M. Bautista
Numeriano G. Tanopo Jr.
Vicente D. Millora
NATIONAL OFFICERS
Dominic C.M. Solis Assistant National Secretary
Pacifico A. Agabin General Counsel
Alexander J. Poblador IBP Journal Editor-in-chief
Eduardo A. Labitag IBP Journal Managing Editor
Practitioners in the Private Sector
Antonio Bautista
Noel Laman
Alexander Poblador
HEROES AND MARTYRS
Renato Constantino
Hermon Lagman
Abraham Sarmiento Jr.
Enrique Voltaire Garcia III

RECIPIENTS OF MAJOR AWARDS

Ten Outstanding Young Men (TOYM)
Gerardo Sicat 1967, Economics
Reynato Puno 1977, Law
Oscar Orbos 1988, Public Service and Legislation
Jose Lina Jr. 1991, Government Service
Francis “Chiz” Escudero 2005, Youth Leadership
Ziaur-Rahman "Zia" Adiong

RECIPIENTS OF MAJOR AWARDS

Ten Outstanding Young Men (TOYM)
Gerardo Sicat 1967, Economics
Reynato Puno 1977, Law
Oscar Orbos 1988, Public Service and Legislation
Jose Lina Jr. 1991, Government Service
Francis “Chiz” Escudero 2005, Youth Leadership
Ziaur-Rahman "Zia" Adiong

GLOBAL AFFAIRS

Amb. Lauro L. Baja, Jr. President, United Nations Security Council
Levi Nahayangan Member, First Philippine Mt. Everest Expedition
we will not be saved without wisdom